המדריך לסנוקר וביליארד

המדריך לסנוקר וביליארד

מה זה סנוקר?

אז מה ההבדל בין סנוקר לביליארד? המטרה במשחק היא צבירת נקודות באמצעות הטבעת כדורים.

במשחק כדור לבן וכדורים צבעוניים בעלי ניקוד שונה : אדום – 1, צהוב – 2, ירוק – 3, חום – 4, כחול – 5, ורוד – 6, שחור -7.

הכדורים האדומים מונחים בצורת משולש שקודקודו ממוקם קרוב ככל שניתן לכדור הוורוד מבלי לגעת בו, ושאר הכדורים מונחים במקומות קבועים בנקודות מסומנות על גבי השולחן.

השחקן, בתורו, אמור להכניס בעזרת הכדור הלבן כדור אדום ואז כדור צבעוני. כדור צבעוני שהוכנס לאחר כדור אדום יוחזר למקומו. לאחר שהוכנסו כל הכדורים האדומים יש להכניס את הכדורים הצבעוניים לפי סדר ניקוד עולה. הנקודות המצטברות לזכות המתחרה הן עבור כל הכדורים הנכנסים באופן חוקי. עבירה תגרור חיסור של נקודות בגובה כדור היעד.

"לעשות סנוקר" – לגרום ליריב חוסר אפשרות לפגיעה ישירה בין הכדור הלבן לכדור היעד.

מה זה ביליארד?

משחקי הכיס (Pocket Ball) הידועים גם בשם "פול" (Pool).

תחת קבוצה זו ניתן למצוא משחקים פופולאריים שונים כגון : One-Pocket & 9-Ball.

המשחק, שנועד בדרך כלל לשני שחקנים או לשני זוגות שחקנים, נערך על גבי שולחן עץ מלבני בגדלים שונים, בעל משטח צפחה מצופה לבד. ברוב המשחקים המטרה היא להכניס את הכדורים אל 6 הכיסים בשולחן, ע"י מקלות ארוכים העשויים עץ בד"כ, כל זאת לפי סדר מסויים ולפי חוקי המשחק.

ביליארד הוא שם כולל להרבה משחקים; הפופולאריים בישראל הם פול (Pool), סנוקר, הכדור התשיעי (9-Ball) וקראמבול.

איך לבחור מקל סנוקר?

שמים לב שהקצה איתו מכים בכדור – ראש המקל – אינו שבור או נטוי. מגלגלים את המקל על גבי משטח השולחן ובודקים שהגלגול מתבצע בצורה חלקה ובלי קטיעות.

איך להשתמש בגיר?

לא עוזר להניח אותו על ראש המקל ולסובב, סתם מלכלך את המקל, יוצר גושים וגומר את הגיר. מה שנכון הוא לתפוס את המקל בזוית קטנה כלפי הרצפה (נגיד של 45 מעלות) ולהעביר עליו את הגיר כמה פעמים באותה תנועה וכיוון תוך כדי סיבוב המקל כדי שיהיה אחיד על כל ראש המקל. אם נשאר גיר מיותר בקצוות, לא לנשוף (יוצר לחות), פשוט ליצור טבעת של שתי אצבעות סביב המקל ולהעיף אותו בבת אחת.

איך לסדר את הכדורים?

נהוג שכדור מלא יהיה בפינה אחת וכדור פסים בפינה השניה, אלה יהיו שני קצוות הבסיס, השחור באמצע ויתר הכדורים בסדר אקראי.

איך לעמוד נכון?

חשוב מאוד לכוון בזמן עמידה, לא כשנכנסים לתנוחה כפופה! כשמתכופפים מזיזים את הגוף אחורה ויורדים בקו ישר כך שכל הזמן העיניים זזות קדימה ואחורה על הקו בין הכיס לכדור הלבן. לא להתכופף ואז לכוון את המקל לזווית הנכונה, את הזווית רואים מלמעלה. הראש צריך להיות בדיוק בקו ישר מעל המקל (כאשר הסנטר כמעט נוגע במקל), הרגל האחורית בדיוק מתחת לקו המקל, הרגל השניה בערך ב 45 מעלות מקו המקל מלפנים, היד המחזיקה את אחורי המקל תהיה בצורה אנכית ויחסית חופשיה, לא תאחז חזק במקל כיון שמוציא את המקל מיציבות, כשהמקל ינוע אחורה האצבעות האחוריות לא יגעו במקל וכשהוא ינוע קדימה הן כן יגעו. הזרוע והכתף צריכות להשאר ללא תנועה, כל התנועה היא במרפק וכף היד.

כשסגורים על התנוחה, נותנים מכה עם המקל 4-6 אינצ'ים אחרי המטרה (מומלץ להתאמן על מכת הפגיעה עם נקודה מסומנת על השולחן, ולראות לאן מגיע ראש המקל לאחר המכה).

איך להחזיק מקל סנוקר?

או, איך להניח נכון את היד על השולחן…

מה שחשוב בצורה בה מונחת היד על השולחן, בין אם זה "גשר פתוח" (בו המקל מונח על היד ללא אחיזה), או "גשר סגור" (בו האצבע מלופפת סביב המקל), הוא שיהיה שטח סביר של טביעות האצבעות על גבי השולחן, כלומר, אם היינו מעבירים קו סביב הצורה המתקבלת מחיבור כל תביעת כף היד והאצבעות, היינו מקבלים צורה של גזרה שמהווה בערך שליש מעגל.

היד המונחת על השולחן צריכה להיות יציבה. המצב האידיאלי הוא שלא תהיה רפויה מידי, ולא לחוצה מידי, כך שהמקל לא יקבל תנודות מיותרות ויהיה ניתן להתרכז בכיוון המכה ולשמור על נקודת פגיעה מדויקת.

בגשר פתוח – היד פרוסה על גבי השולחן כאשר כל האצבעות מונחות בצורה יציבה והמקל מונח על שקע הבוהן והאצבע המורה.

בגשר סגור – מניחים את היד בצורת קראטה (ישר ומאונך) על השולחן, לאחר מכן את האמה מזרחית לכיוון היד רחוק ככל האפשר, כאשר הקמיצה אוטומטית מונחת בדיוק בין האמה לזרת. לאחר מכן אצבע מורה מלופפת סביב המקל ולבסוף הבוהן מקבעת את האחיזה.

איך לכוון?

נדמיין קו שעובר בין מרכז הכיס לבין מרכז הכדור הצבעוני (חלק או פסים) אותו נרצה להכניס, ונמשיך את הקו (קו ישר) מהכיוון השני של הכדור. מה שהיינו רוצים בעצם הוא שהכדור הלבן יהיה בדיוק על המשך הקו של הכדור הצבעוני וצמוד אליו. כמובן שהסיכוי שזה יקרה נמוך מאוד, אך אם נצליח לדמיין איפה הייתה יכולה להמצא נקודת המרכז של הכדור הלבן שהיינו רוצים שיהיה שם, לשם נכוון את המכה במטרה שבדיוק לנקודה הזו הוא יגיע. את הקו הדמיוני הזה ניתן לעשות כמעט מכל מקום בו ממוקם הכדור הלבן.

באיזה חלק של הכדור הלבן מכים?

התשובה לשאלה זו תלויה באיפה נרצה למקם את הכדור הלבן לאחר המכה, על מנת למקם אותו כבר למכה הבאה, או כדי שהלבן לא יכנס לכיס שנראה כי יש סיכוי שיכנס אליו. הכדור הלבן יכול לעקוב אחרי המכה, לעצור, או לחזור אחורה. נחלק את גובה הכדור הלבן לשלושה חלקים שווים, עליון, מרכז ותחתון.

לעקוב אחרי המכה – מכה בחלקו העליון של הלבן. אם הכדור הלבן ממוקם בדיוק על קו ההמשך של הצבעוני, ימשיך בדיוק על אותו קו. אם הלבן ממוקם בכל מקום אחר מהמשך הקו, ימשיך בזווית הקטנה מ- 90 מעלות מהקו.

לעצור – מכה בדיוק במרכזו של הכדור הלבן. אם הלבן ממוקם על קו ההמשך יעצור ברגע המכה. אם ממוקם בכל מקום אחר מקו ההמשך יישלח 90 מעלות מהקו ולכיוון השני.

לחזור אחורה – מכה בחלקו התחתון של הכדור הלבן. אם הכדור הלבן ממוקם בדיוק על קו ההמשך של הצבעוני, יחזור אחורה בדיוק על אותו קו. אם הלבן ממוקם בכל מקום אחר מהמשך הקו, יחזור אחורה בזווית הגדולה מ- 90 מעלות מהקו.

הקפצות

לעתים יש כדור שמפריע לנו להגיע לכדור שלנו, זה קורה בעיקר במשחק 9ball. במקרה זה אנו צריכים או לעקוף או להקפיץ. כדי להקפיץ כמו שצריך צריך מקל הקפצה, זהו מקל שמורכב מ- 3 חלקים, והחלק האחורי שלו מתפרק כך שנשאר מקל קטן וקל יותר. את המקל נחזיק במפגש של שני חלקי המקל שנותרו ובצורה משוחררת וזורמת נביא את המקל אחורה וקדימה (כשהיד השניה נותנת תמיכה או גשר לראש המקל) כך שכל התנועה מתמקדת במפרק היד המחזיקה את המקל. מנמיכים את קצה המקל לכיוון השולחן ושומרים על הזרוע צמודה לגוף, מסתכלים מטה אל הכדור, כאשר מכוונים ממש לתוך הכדור טיפה מתחת לנקודת האמצע (כ- 35-40 מעלות) ומכים.